Reunion 2015 – Trou de Fer

descente-canyon.com Wycena v7a5 V

Długość kanionu wynosi 4 kilometry przy 950 metrach deniwelacji, dlatego też przejście go wiąże się ze zorganizowaniem dwudniowej wyprawy oraz wymaga wysokich umiejętności linowych, wodnych, obycia się ze sprzętem kanioningowym, dobrej kondycji fizycznej oraz wytrzymałości psychicznej. Główną rzeką wpływającą do kanionu jest Bras de Caverne, która jest dopływem Rivière du Mat. Kanion można też zrobić nie mniej spektakularnym orograficznie prawym wariantem przez Bras Mazerin. Aby przejście kanionu było możliwe, musi być odpowiedni stan wody, który w tych rejonach i tak nigdy nie jest mały, dlatego podczas planowania wyjazdu, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę.

Trou de fer można podzielić na dwie części:

bassins_cascades_trou_de_fer03_-_CREDIT_IRT_-_serge_gelabert_dts_12_2014

Pierwsza z nich to gigantyczny krater powulkaniczny, z którego zboczy spada sześć ogromnych wodospadów – długość zjazdów w tej części w sumie wynosi około 600m. Najdłuższy z nich ma 270 metrów, z czego znaczną część pokonuje się w przewieszeniu, czyli bez kontaktu ze ścianą. Łatwo nie będzie, ponieważ jako że używamy lin o maksymalnej długości 105 metrów, to po pokonaniu takiego odcinka należy się „dobujać” do kolejnego stanowiska przesiadkowego w ścianie. W zależności od linii zjazdów jest to odległość od 4 do 6m  do ściany.

Po pokonaniu pierwszej części kanionu znajduje się miejsce przeznaczone na biwak, podczas którego będzie można odpocząć, wysuszyć się (przynajmniej częściowo) oraz zregenerować siły przed kolejnym dniem akcji. Biwak w tropikalnej dżungli będzie na pewno nie lada przeżyciem, ponoć jest to jedno z piękniejszych miejsc biwakowych w kanionie jakie istnieją na świcie.

078a0d41faae3fa85d1331d88c1357ef

Druga część Trou de fer – Coridor, o długości 2800m, to wcięty kanion, którego strzeliste ściany sięgają kilkuset metrów. Ładnie, ale niestety wiąże się to z brakiem wyjść awaryjnych, czyli jak to w kanionach możemy podążać tylko w dół…
Liczne kaskady pokonywane na linach, a także rozległe odcinki pływania oraz wspinanie po kamiennych boulderach, składają się na drugi dzień wyprawy. Zwykle w zależności od liczebności i sprężu grupy to kolejne 10-12 godzin w wodzie.Wydostanie się z kanionu też nie jest łatwe, ponieważ trzeba przedzierać się przez dziką dżunglę w odnalezieniu prawidłowej drogi wyjścia… Na szczęście zajmuje to już tylko 2-3 godziny.

descente-canyon.com

descente-canyon.com

Czas przejścia kanionu w małym zespole oraz przy sprzyjających warunkach pogodowych podawany jest na około 20 godzin.

Paulina