FAQ – czyli kilka pytań i odpowiedzi na początek

 1. Co to właściwie jest ten kanioning ?
  To takie chodzenie w piankach w górskich potokach 🙂
  A jak to w górach czasami potok robi się bardziej stromy, a nawet pionowy… i wtedy sport robi się znacznie bardziej ciekawy 😉
 2. Chciałbym spróbować, ale nie lubię wody. Czy to sport dla mnie ?
  Nie.

 3. Czy muszę umieć pływać ?
  Tak.
 4. Czy szkolenie wspinaczkowe lub jaskiniowe wystarczy by bezpiecznie uprawiać kanioning ?
  Techniki linowe – poręczowania i zjazdów różnią się od tych stosowanych w jaskiniach czy przy wspinaczce. Dlatego też przeszkolenie jaskiniowe, a tym bardziej wspinaczkowe nie wystarczy do bezpiecznego działania. Natomiast dobre opanowanie technik linowych, oswojenie się z wysokością, przestrzenią i liną na pewno ułatwi start. Ponadto techniki linowe to tylko jedna z umiejętności potrzebnych w kanionach.

 5. Czy można ten sport uprawiać w Polsce ?
  Można, tak samo jak himalaizm.

 6. Dlaczego gwizdek mocujemy gumką/rollerem do kasku ?
  Po pierwsze, by w razie połknięcia łatwiej było go wyciągnąć 🙂
  Po drugie, by w razie potrzeby był szybko dostępny. Gumka/roller jest po to by po użyciu szybko wracał na swoje miejsce i nie stwarzał ryzyka zahaczenia się pod wodą o przypadkowe obiekty. Osoby praworęczne mocują gwizdek po lewej stronie kasku i odwrotnie – leworęczne po prawej. 

 7. Nóż czy sekator ?
  Raczej sekator, najlepiej montowany najlepiej w łatwo dostępnym miejscu np. na piersi. W części przypadków nóż jest zdecydowanie mniej skuteczny przy obsłudze jedną ręką (np. cięcie nie napiętej liny).

 8. Worek wodoszczelny czy beczka ?
  Statystycznie częściej pęka/rozszczelnia się worek niż beczka. Do beczki można włożyć przedmioty bardziej delikatne, np. telefon, aparat fotograficzny lub czołówkę; ciasno upakowane w beczce będą mniej narażone na zniszczenie niż w worku.  

 9. Dlaczego lepiej stosować kask pływający (o dodatniej wyporności) ?
  Bo nie tonie.

 10. Czy w przypadku wysokich skoków lepiej skakać w kasku czy bez ?
  Jeśli się nad tym zastanawiasz, to znaczy że nie jesteś gotowy do wysokich skoków 🙂
  Zawsze w kasku.
 11. Czy zwykły wór speleo będzie odpowiedni na kaniony ?
  Nie będzie, tzn. w ostateczności można próbować. Podnoszenie kilkunastu kilogramów wody w worze speleo przy każdym wyjściu z zanurzenia przypomni Ci czasy noszenia dwóch worów w rurze w Miętusiej 🙂 Różnice szybko pojmiesz kiedy nie spróbujesz chodzić z worem kanioningowym, zaopatrzonym w skuteczny drenaż. 

 12. Czy rękawiczki są potrzebne ?
  Tak. Oprócz izolacji termicznej, pełnią przede wszystkim funkcję ochronną przed otarciami na skale i linie. Zjazdy bez rękawiczek na śliskiej, mokrej linie mogą być szczególnie uciążliwe i bolesne.

c.d.n.