Warsztaty alpejskie – biała woda / autoratownictwo linowe i medyczne / skoki


Szczegóły wydarzenia


W tym roku chcę zaproponować coś więcej niż dotychczasowe „zajęcia wyrównawcze” na Pazurku… Zapraszam na czterodniowe warsztaty z technik białej wody,  autoratownictwa linowego, pierwszej pomocy medycznej w naturalnych warunkach kanioningowych i skoków do wody. Szkolenie jest kierowane do absolwentów kursów L1/PZA lub podobnych, oraz osób o zbliżonym doświadczeniu, ze stażem przynajmniej kilkunastu akcji kanioningowych.

W planie codzienne akcje połączone z praktycznymi ćwiczeniami w kanionach Alp Julijskich i Karnickich oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne na campie.

Do prowadzenia zajęć udało mi się zaprosić i zaangażować specjalistów od białej wody, lin i ratownictwa medycznego, a do tego są to goście którzy uprawiają czynnie kanioning (bądź uprawiali). Bartek Danek, Bartek Czapski, Kajetan Ginter, Tomek Mieleszko i ja, Olo Dobrzański – postaramy się by zajęcia jak najbardziej nawiązywały do kanioningowej rzeczywistości.

 

Termin

29/30 maja – 2 czerwca 2024. Zajęcia zaczynamy w środę rano opcjonalnymi zajęciami doskonalącymi ze skoków do wody. W czwartek od godz. 9:00 zaczynamy główną część szkolenia. Kończymy w sobotę wieczór integracją przy ognisku, a w niedzielę można już powoli wracać do domów.

Lokalizacja

Lago di Cavazzo, Tolmezzo, Italia, Alpy Julijskie (https://maps.app.goo.gl/WZWeA8k2a2S8Kr879).

Baza noclegowa

Camping Lago 3 Comuni   (https://www.lago3comuni.com/)

Program

    • Biała woda
      Trawersowanie rzeki i promowanie z użyciem liny, wykorzystanie cofek w nurcie, asekuracja i ratownictwo z użyciem rzutki i jej alternatyw, człowiek-żaba, spływanie pasywne i aktywne w nurcie, asekuracja w odwojach  praktyczne zagrożenia…
    • Autoratownictwo medyczne wewnątrz zespołu 
      Beczka rescue i zawartość apteczki do działania w kanionach, leki, szyny, opatrunki. Podstawowe i najczęściej spotykane zagrożenia i kontuzje: skręcenia, złamania, stłuczenia, uderzenia spadającymi kamieniami… skaleczenia i upadki z wysokości – omówienie postępowania i zalecenia co do podejmowanych działań, praktyczne ćwiczenia z zabezpieczania kontuzji. Utonięcia, resuscytacja. Hipotermia, budowa punktu termicznego.
    • Autoratownictwo linowe
      Przetarcie i przejazd przez węzeł, zbyt krótka lina i przepuszczanie węzła przez stanowisko, podciągnięcie poszkodowanego przy zablokokowaniu/utknięciu, przejście ze zjazdu do wychodzenia, włosy w przyrządzie zjazdowym.
      Działania zespołowe połączone z autoratownicwem medycznym – ewakuacja i transport poszkodowanego do punktu bezpiecznego/wyjścia z użyciem technik linowych. Zjazdy kierunkowe, skośne tyrolki, transport w górę. Współpraca z załogą śmigłowca ratowniczego.
    • Skoki do wody (opcjonalnie, dla zainteresowanych; środa)
      Zalety i zagrożenia, ocena wysokości i głębokości, wybór miejsca wybicia i jego przygotowanie,  strefa bezpieczna, pozycje wybicia, skoki z pozycji statycznej i rozbiegu, rozbieg na płaszczyznach pochyłych, sylwetka w czasie lotu i wejścia do wody, skoki z worem czy bez, skoki na płytką wodę, asekuracja. Praktyczne ćwiczenia celności  i zasięgu.

Szpej

Od uczestników wymagane jest posiadanie pełnego zestawu indywidualnego – kasku z gwizdkiem, uprzęży kanioningowej wraz z podwójnym lonżem, przyrządu zjazdowego, zestawu przyrządów zaciskowych do podchodzenia, prusika VT lub podobnego, osobistego wora kanioningowego oraz wszystkich innych przyrządów używanych przez Was na co dzień w akcjach kanioningowych wraz apteczką „szturmową”

Nie zapomnijcie o dobrych butach kanioningowych i ciepłym skafandrze neoprenowym z jakimś dodatkowym dociepleniem. Szkolenia w warunkach alpejskich mają to do siebie, że zwykle jest zimniej niż nam się wydaje że będzie… a człowiek wychłodzony zwykle jest dwa razy głupszy 😉 

Zalecamy także zabranie odcinka liny statycznej o długości ok. 30 – 60m wraz z dodatkową klasyczną ósemką do poręczowania, HMSem i kit-boulem.

Zapisy

Formularz zgłoszeniowy – https://forms.gle/NnFpsVeeqLwYiEYf6

Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 590 pln. W ramach wpisowego zapewniamy okolicznościowy t-shirt.

Jako że tego typu warsztaty organizujemy pierwszy raz, jestem zainteresowany Waszymi potencjalnymi sugestiami. Jeśli takowe Wam się nasuwają – wpiszcie je w formularzu. Oczywiście nie obiecuję natychmiastowej realizacji, ale może będą przyczynkiem do ulepszeń i modyfikacji programu.