Kurs L1/PZA – Tolmezzo 2024


Szczegóły wydarzenia


 

KANIONING

KURS PODSTAWOWY

L1/PZA

 

 

sierpień/ wrzesień 2024

Tolmezzo, Italia

 

Informacje i zapisy: olo@v7a7.pl, +48 664 528 650

Opis szkolenia

Kurs podstawowy L1 prowadzony według programu szkolenia Komisji Kanioningowej PZA.
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do samodzielnego poruszania się w kanionie, w grupie prowadzonej przez doświadczonego lidera.

W ramach kursu, oprócz wykładów i zajęć praktycznych, odbywamy min. 5 akcji w kanionach o charakterze alpejskim i trudnościach do stopnia v4a4. Podczas szkolenia nabywamy umiejętności bezpiecznego zachowania się w nurcie, prawidłowego pokonywania toboganów, skoków w różnych technikach i samodzielnego poruszania się na odcinkach linowych. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami poręczowania i deporęczowania, oraz aktywnie prowadzą je w łatwiejszych miejscach.

Kurs trwa łącznie 10 dni. Trzy pierwsze to zajęcia linowe na skałach w Polsce, pozostałe 7 dni to szkolenie na wyjeździe w rejonie kanioningowym.

W kursie może uczestniczyć maksymalnie 6 osób.

Zakres programowy

Kurs prowadzony jest w oparciu program Komisji Kanioningowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Szczegółowy zakres zagadnień kursu zawiera załącznik.

Termin i miejsce
 • 24-26 sierpnia 2024 – skały Pazurek k. Olkusza, Jura Krakowsko-Częstochowska, Polska
 • 7 – 14 września 2024 – Lago di Cavazzo k.Tolmezzo, Włochy
Wymagania
 • Kondycja fizyczna umożliwiająca sprawną realizację akcji górskiej zakresie deniwelacji +/-300m. W trakcie akcji będziemy podchodzić z plecakiem do kanionów (kursanci samodzielnie noszą sprzęt używany na kursie). Trasy podejść nie przekraczają 1,5 godziny, czas akcji w kanionie do 3-4 godzin, czas powrotów do 45 min.
 • Oświadczenie o braku medycznych przeciwwskazań do uprawiania kanioningu (w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę skonsultować temat z lekarzem sportowym).
 • Umiejętność pływania.
 • Brak panicznego lęku wysokości i przestrzeni.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą obejmujące uprawianie sportów podwyższonego ryzyka, wraz z ubezpieczeniem kosztów ratownictwa.

Uwaga – kurs adresowany jest do osób rozpoczynających działalność kanioningową – nie są wymagane wcześniejsze umiejętności techniczne / linowe / wspinaczkowe / kanioningowe.

Sprzęt i wyposażenie

W ramach szkolenia zapewniamy niezbędny do realizacji szkolenia sprzęt specjalistyczny – uprząż kanioningową z protektorem wraz z lonżami, karabinki, przyrząd zjazdowy, przyrządy zaciskowe, kask z gwizdkiem, worek kanioningowy oraz sprzęt zbiorowy, jak liny, kit-boule, rzutki, zestawy ratownicze, etc.

W trakcie kursu można użyć także własnego sprzętu, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia oraz pozytywnej oceny stanu sprzętu przez instruktora prowadzącego zajęcia.

We własnym zakresie należy zabrać następujące rzeczy:

  • Skafander neoprenowy ok 5mm, overall, najlepiej z kapturem (3mm to zbyt mało!) *
  • Skarpety neoprenowe 3-5mm (przykładowo – link1, link2)
  • Buty kanioningowe*, alternatywnie “mokre” treki – będziemy w nich podchodzić do kanionu, przemieszczać się w kanionie i wracać w nich z akcji, więc przez cały wyjazd będą mokre. Warto sprawdzić przed wyjazdem dopasowanie w połączeniu ze skarpetą neoprenową.
  • w przypadku osób ze istotną wadą wzroku – soczewki kontaktowe, min. w ilości planowanych akcji + 1 kpl zapasowy. Stosowanie okularów korekcyjnych jest mocno utrudnione, niewygodne i niepraktyczne. O ile nie mamy przeciwwskazań medycznych polecam stosowanie soczewek jednodniowych jednorazowych.

Mniej istotne, niekonieczne, ale też się przyda (tzw. strefa komfortu):

  • Koszulka rashguard albo zwykła koszulka syntetyczna z krótkim rękawem – używamy jej na podejściach, a w kanionach pod skafandrem neoprenowym (polepsza komfort i termikę).
  • Rękawiczki ochronne – mogą być żeglarskie, bądź rowerowe bez palców, jakieś dopasowane z Castoramy też się nadają. Rękawiczki neoprenowe na lato odradzam – poprawiają termikę, ale są delikatne i po kilku kanionach palce będą przetarte.
  • Zacisk na nos – przy skokach i toboganach zabezpiecza przed wlewaniem się wody do nosa i czasami dalej. Zalecane głównie dla osób, które miewają problemy z zatokami. Przykładowo – link.
  • Wodoodporna latarka czołowa.
  • Worek wodoszczelny o pojemności ok. 20-30l.
  • Krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne.

Uwaga – w przypadku noclegów na campingu niezbędny będzie standardowy szpej biwakowy (namiot, karimata, śpiwór).

* Pozycje te możemy dodatkowo wypożyczyć na czas szkolenia

 

Dodatkowe informacje

Olo Dobrzański