KANIONING
KURS PODSTAWOWY
L1/PZA
Kurs podstawowy L1 prowadzony według programu szkolenia Komisji Kanioningowej PZA.
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do samodzielnego poruszania się w kanionie, w grupie prowadzonej przez doświadczonego lidera.
W ramach kursu, oprócz wykładów i zajęć praktycznych, odbywamy min. 5 akcji w kanionach o charakterze alpejskim i trudnościach do stopnia v4a4. Podczas szkolenia nabywamy umiejętności bezpiecznego zachowania się w nurcie, prawidłowego pokonywania toboganów, skoków w różnych technikach i samodzielnego poruszania się na odcinkach linowych. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami poręczowania i deporęczowania, oraz aktywnie prowadzą je w łatwiejszych miejscach.
Kurs trwa łącznie 10 dni. Trzy pierwsze to zajęcia linowe na skałach w Polsce, pozostałe 7 dni to szkolenie na wyjeździe w rejonie kanioningowym.
W kursie może uczestniczyć maksymalnie 6 osób.
Kurs prowadzony jest w oparciu program Komisji Kanioningowej Polskiego Związku Alpinizmu.
Szczegółowy zakres zagadnień kursu zawiera załącznik.
- 24-26 sierpnia 2024 – skały Pazurek k. Olkusza, Jura Krakowsko-Częstochowska, Polska
- 7 – 14 września 2024 – Lago di Cavazzo k.Tolmezzo, Włochy
- Kondycja fizyczna umożliwiająca sprawną realizację akcji górskiej zakresie deniwelacji +/-300m. W trakcie akcji będziemy podchodzić z plecakiem do kanionów (kursanci samodzielnie noszą sprzęt używany na kursie). Trasy podejść nie przekraczają 1,5 godziny, czas akcji w kanionie do 3-4 godzin, czas powrotów do 45 min.
- Oświadczenie o braku medycznych przeciwwskazań do uprawiania kanioningu (w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę skonsultować temat z lekarzem sportowym).
- Umiejętność pływania.
- Brak panicznego lęku wysokości i przestrzeni.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą obejmujące uprawianie sportów podwyższonego ryzyka, wraz z ubezpieczeniem kosztów ratownictwa.
Uwaga – kurs adresowany jest do osób rozpoczynających działalność kanioningową – nie są wymagane wcześniejsze umiejętności techniczne / linowe / wspinaczkowe / kanioningowe.
W ramach szkolenia zapewniamy niezbędny do realizacji szkolenia sprzęt specjalistyczny – uprząż kanioningową z protektorem wraz z lonżami, karabinki, przyrząd zjazdowy, przyrządy zaciskowe, kask z gwizdkiem, worek kanioningowy oraz sprzęt zbiorowy, jak liny, kit-boule, rzutki, zestawy ratownicze, etc.
W trakcie kursu można użyć także własnego sprzętu, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia oraz pozytywnej oceny stanu sprzętu przez instruktora prowadzącego zajęcia.
We własnym zakresie należy zabrać następujące rzeczy:
-
- Skafander neoprenowy ok 5mm, overall, najlepiej z kapturem (3mm to zbyt mało!) *
- Skarpety neoprenowe 3-5mm (przykładowo – link1, link2)
- Buty kanioningowe*, alternatywnie “mokre” treki – będziemy w nich podchodzić do kanionu, przemieszczać się w kanionie i wracać w nich z akcji, więc przez cały wyjazd będą mokre. Warto sprawdzić przed wyjazdem dopasowanie w połączeniu ze skarpetą neoprenową.
- w przypadku osób ze istotną wadą wzroku – soczewki kontaktowe, min. w ilości planowanych akcji + 1 kpl zapasowy. Stosowanie okularów korekcyjnych jest mocno utrudnione, niewygodne i niepraktyczne. O ile nie mamy przeciwwskazań medycznych polecam stosowanie soczewek jednodniowych jednorazowych.
Mniej istotne, niekonieczne, ale też się przyda (tzw. strefa komfortu):
-
- Koszulka rashguard albo zwykła koszulka syntetyczna z krótkim rękawem – używamy jej na podejściach, a w kanionach pod skafandrem neoprenowym (polepsza komfort i termikę).
- Rękawiczki ochronne – mogą być żeglarskie, bądź rowerowe bez palców, jakieś dopasowane z Castoramy też się nadają. Rękawiczki neoprenowe na lato odradzam – poprawiają termikę, ale są delikatne i po kilku kanionach palce będą przetarte.
- Zacisk na nos – przy skokach i toboganach zabezpiecza przed wlewaniem się wody do nosa i czasami dalej. Zalecane głównie dla osób, które miewają problemy z zatokami. Przykładowo – link.
- Wodoodporna latarka czołowa.
- Worek wodoszczelny o pojemności ok. 20-30l.
- Krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne.
Uwaga – w przypadku noclegów na campingu niezbędny będzie standardowy szpej biwakowy (namiot, karimata, śpiwór).
* Pozycje te możemy dodatkowo wypożyczyć na czas szkolenia
Olo Dobrzański
- tel / whatsapp +48 664 528 650
- e-mail olo@v7a7.pl
- www.v7a7.pl