FAQ – czyli kilka pytań i odpowiedzi na początek

  1. Co to właściwie jest ten kanioning ?
    To takie chodzenie w piankach w górskich potokach 🙂
    A jak to w górach czasami potok robi się bardziej stromy, a nawet pionowy… i wtedy sport robi się znacznie bardziej ciekawy 😉
  2. Chciałbym spróbować, ale nie lubię wody. Czy to sport dla mnie ?
    Nie.

  3. Czy muszę umieć pływać ?
    Tak.
  4. Czy szkolenie wspinaczkowe lub jaskiniowe wystarczy by bezpiecznie uprawiać kanioning ?
    Techniki linowe – poręczowania i zjazdów różnią się od tych stosowanych w jaskiniach czy przy wspinaczce. Dlatego też przeszkolenie jaskiniowe, a tym bardziej wspinaczkowe nie wystarczy do bezpiecznego działania. Natomiast dobre opanowanie technik linowych, oswojenie się z wysokością, przestrzenią i liną na pewno ułatwi start. Ponadto techniki linowe to tylko jedna z umiejętności potrzebnych w kanionach.

  5. Czy można ten sport uprawiać w Polsce ?
    Można, tak samo jak himalaizm.

  6. Dlaczego gwizdek mocujemy gumką/rollerem do kasku ?
    Po pierwsze, by w razie połknięcia łatwiej było go wyciągnąć 🙂
    Po drugie, by w razie potrzeby był szybko dostępny. Gumka/roller jest po to by po użyciu szybko wracał na swoje miejsce i nie stwarzał ryzyka zahaczenia się pod wodą o przypadkowe obiekty. Osoby praworęczne mocują gwizdek po lewej stronie kasku i odwrotnie – leworęczne po prawej. 

  7. Nóż czy sekator ?
    Raczej sekator, najlepiej montowany najlepiej w łatwo dostępnym miejscu np. na piersi. W części przypadków nóż jest zdecydowanie mniej skuteczny przy obsłudze jedną ręką (np. cięcie nie napiętej liny).

  8. Worek wodoszczelny czy beczka ?
    Statystycznie częściej pęka/rozszczelnia się worek niż beczka. Do beczki można włożyć przedmioty bardziej delikatne, np. telefon, aparat fotograficzny lub czołówkę; ciasno upakowane w beczce będą mniej narażone na zniszczenie niż w worku.  

  9. Dlaczego lepiej stosować kask pływający (o dodatniej wyporności) ?
    Bo nie tonie.

  10. Czy w przypadku wysokich skoków lepiej skakać w kasku czy bez ?
    Jeśli się nad tym zastanawiasz, to znaczy że nie jesteś gotowy do wysokich skoków 🙂
    Zawsze w kasku.
  11. Czy zwykły wór speleo będzie odpowiedni na kaniony ?
    Nie będzie, tzn. w ostateczności można próbować. Podnoszenie kilkunastu kilogramów wody w worze speleo przy każdym wyjściu z zanurzenia przypomni Ci czasy noszenia dwóch worów w rurze w Miętusiej 🙂 Różnice szybko pojmiesz kiedy nie spróbujesz chodzić z worem kanioningowym, zaopatrzonym w skuteczny drenaż. 

  12. Czy rękawiczki są potrzebne ?
    Tak. Oprócz izolacji termicznej, pełnią przede wszystkim funkcję ochronną przed otarciami na skale i linie. Zjazdy bez rękawiczek na śliskiej, mokrej linie mogą być szczególnie uciążliwe i bolesne.

c.d.n.